Programokról
Ebben a rovatban néhány programról írunk egy pár szót. Nem befolyásolni akarunk vele, hanem azt, hogy ti is tudjatok valamit arról a programról amit megvesztek (/letöltötök).
Windows Vs. Linux
Biztosan nagyon sokan töprgengtünk azon, hogy melyik operációs rendszerrel kezeljük fájljainkat, böngésszünk a neten, vagy
egyszerűen a számítógép elé üljünk, és bogarásszunk. Mindkét "jelöltünknek" ugyanúgy előnyei és hátrányai egyaránt vannak.
Ez persze nézőpont kérdése. Windows op.rendszereknek nagy előnye, hogy a programok 98%-át windows platformra
építik. Ha a boltban vásárolunk, nem biztos, hogy a hátoldalára rá lesz biggyesztve a követelt operációs rendszereknél, hogy linux. Ebből persze az is következhet, hogy Windows-nál gyakran találkozhatunk nem kívánatos vírusokkal. Az újabb windowsokhoz (Vista, 7) már sajnos kompúterünknek meg kell felelnie egy bizonyos "minimális rendszerkövetelmény"nek, ami persze verziótól függően egyre csak nagyobb. Ha nincs kedvük "erőműveket" vásárolni egyszerű netezéshez, akkor bőven megfelel nekünk a jól bevált XP. Az XP előnye, hogy sok játékot MA is erre a platformra írják. Ez nem valószínű, hogy véletlen. Az XP "csak" annyiban különbözik a régebbi operációs rendszeről, hogy szebb grafikájú, "többettudó", de mégsem foglal nagy helyet és nem terheli a halálig a videokártyánkat vagy memóriánkat, és a processzorunk is túléli a dolgot. Irodai, vagy otthoni irodai használatra BŐVEN megfelel nekünk a Windows XP, vagy régebbi típusok. Szügség esetén bármelyikre felrakhatunk egy Microsoft Office-t, vagy ha nem költekeznénk, akkor OpenOffice.org-ot. De ha egyáltalán nem akarunk semmire se kidobni pénzt, csak megvesszük kis gépünket, akkor besétálhatunk egy netkávézóba, vagy otthonról letölthetjük és kiírhatjuk kis CD-nkre a Linuxot. Tény és való, hogy Linuxból nem egy van. Ez azt vonja maga után, hogy mindíg a legfejlettebb technológiákkal rendelkezik, és mindenki az ízlése alapján választhat költekezés nélkül. Ezek közül -jómagam- javasolnám az Ubuntu linuxot. Rengeteg előnye van. Telepítés után magunk már akár azonnal kiválasztatjuk feltelepíteni kívánt szoftverünket(szoftvereinket), és interneten való böngészések nélkül felkúszik a gépünkre. Ha menet közben hiányozna valami, akkor kiválaszthatjuk az kéőbb is egy listából, ami persze már eleve a gépünkön van. Persze Linuxot is annak javaslom, aki nem tervez órágik való "kockulást" vagy játékozást. Irodai vagy otthoni használatra megfelel. Persze akinek van tinédzserkorú gyereke, az felkészülhet arra, hogy egy xp-t legalább beszereztet vele, hogy játszasson egy kicsit.
_________________
© Atikas™
Sokan gondolkozunk azon, hogy milyen böngészőt válasszunk. Nos, ez nagyon fontos döntés, tekintve arra, hogy mit is szeretnénk művelni a neten. Nagyon meg kell gondolni, hogy melyik programmal böngészünk, mert nem mindegy, hogy hánymillió vírus kerül a gépünkre, és ma már az sem mindegy, hogy mit jelenítünk meg vele. Mindegyik böngészőfejlesztő cég azt tartja magáról, hogy ő a legjobb, leggyorsabb.... és így tovább. Ez hol igaz, hol nem. A webböngésző kiválasztásakor azt is figyelembe kell venni, hogy mit csinálunk a neten. Ha egyszerűen böngészni szeretnénk, én a Mozzila Firefoxot, vagy a Google Chrome-ot ajánlom. Ha már jobban odafigyelünk arra, hogy a webet igenis gyorsan, szépen böngésszük, és feltétlenül az Operát ajánlom. Aki nagyon "Mac" mániás, és persze tud angolul, annak a Safarit tudom javasolni, de higgyétek el, nagyon könnyű így angolt tanulni, ezt tapasztalatból tudom ;). Egy másik, szinte Operával egyenlő bókokat kap az Internet Explorer.
De nézzük ezt pontozva 1-10 ig:
Firefox: 8pont (rengetek kis plug-in, de ettől még sajnos lassú)
Opera: 10pont (ugyan kevés beépülő, de skinek vannak és sokkal gyorsabb)
IE: 7pont (egyre jobban veszít a támogatásból, bár a 10-es verzió ezt megváltoztathatja.)
Google Ch.: 9pont (egyszerű kis böngésző néhány témával, nem nagy durranás, de nagyon gyors)
Safari: 9pont (sok hasznos dolog van benne, de Windows alatt néha lassú)
_________________
© Atikas™
Star Wars: Rebel Asault (I-)II.
A Star Wars játékok között talán az egyik legöregebb a grafikája mégis az egyik legszebb. Igaz nem 3D-ben rajzolták, hanem kamerával vették fel.
Az első rész sztorija arról szól, hogy Rookie1 nevezetű főhősünk csatlakotik a lázadókhoz. Majd megtanul különböző hajókat vezetni...
A második rész már jobb sztorit kapott. (Itt már látjuk főhősünk arcát.) Darth Wader egy új űrállomást épített. De a lázadók egy kéme megszerezte az adatokat. Nem jut vele messzire; hajóját (a Milennium Falcont) megtámadják, információit a közelben állomásozó két B-szárnyús őrszemnek továbbítja. Nem sok sikerrel, mert adást megzavarják támadói, majd ezután lelövik. A két őrszem elindul a Corelia csillag felé ahová a pár percre lelőtt kém hajója megy. De a csillag felől egy Tie vadász raj indul feléjük. Miután a raj utolsó tagjával is leszámoltak, a csilagra készülnek leszálni, mint kiderul a csillag nem lakatlan. A leszállás nem sikerül, ugyanis egy átszázott vadász eltalálja hajónkat és mi lezuhanunk. Társunkat a vadász lelövi. A "kényszerleszállás" után magunkhoz vesszük revolverünket és GPSünket majd irány a "lakott terület".
Mint kiderül a "lakott terület" nem más mint, egy ellenséges katonai bázis, melynek neki megyünk egy szál revolverrel. Kb. 20-25 klón megölése után megérkezünk az itt fogva tartott Milennium Falcon felé (igen ezzel menekült a lelőtt kém). Majd segítségével elmenekülünk a szellőzőn keresztül. A lázadó bázison meghalgatják a kém üzenetét és két társunkal elküldenk megsemmisíteni az űrállomást. Dolgunk végeztével mindeki boldog, de két társunkat az átszázott vadászok leszedik. Ekkor a lázadók fő célpontja az áltszázott vadász repülő gyár.
Minket egy dzsungel bolygóra küldenek, itt vár minket lázadó "barátnőnk". Vele a bolygó túl oldalára megyünk két kisz robogóval (a legnehzebb rész). Mikor megérkezünk egy ellenséges bázison találjuk magunkat. Innen elkötünk egy teher hajót. Majd a Szuper csillagrombolóra repülünk. Itt egy túl sokat kérdezősködő tisztet bezárunk a raktárba. Erre rögtön riadót fújnak. Mi az alaksorba menekülünk majd a főhangárba na, itt már átszázott vadászt kötünk el. A csillagromboló eközben szétrobban (hála nekünk). Épp indulnánk haza mikor megpillantjuk a gyárat. Mi berepülünk itt viszont riadóznak és mindenki menekül a csillagromboló felrobbanása miatt. Mi ezt a bázist is megsemmisítjük majd, most már tényleg haza repülünk.
Othon mindenki minket ünnepel barátnőnket megcsókoljük és a háttérben az átszázott vadászunk önmegsemmisítője beindul és a hajó felrobban...
Garpe
Nem olyan öreg játék a Spore (2008-as). Rövid időnbelül megkedveltem a lény kreálást, hiszen korszakalkotó játék gyönyörű grafikával. Ami már nem annyira tetszett benne az a kicsit túl hosszúra sikerült lény fázis és a... De menjünk szépen sorba.
1. Fázis: Sejt fázis. Kiválasztott és elnevezett bolygónkba becsapódik egy meteor, melynek hatására kialakul a tengerekben az élet, egysejtű élőlények formájában. Itt nincs más feladatunk csak enni-enni és enni hús/növényt (vagy mindkettőt) ahogy választottuk vagy változtattuk léyünk felépítését. Miután eleget ettünk hirtelen lessz agyunk. Most gyerünk növessz lábat és irány a szárazföld.
Ne, kérlek ne egyél meg
2. Fázis: Lény fázis. Ez adj a (honlpaunkról is letölthető) lénylabor alapját. Itt bármit csinálhatunk (ha a játék megengedi) : tehetünk a lényre kezet, szárnyat, szeme, fejet, mérget, szépet. A feladat: minél több idegen fajt lenyűgözni vagy kiírtani. Ez a fázis is jó csak a végefelé már egy kicsit hosszú. És persze ott vannak a legyőzhetetlen és lenyűgözhetetlen fajok. De ha vesszük az akadályt akkor jön az egyszerű törzsi fázis.
3. Fázis: Törzsi fázis. Egy kissé Age of Empires-re emlékeztet (vagy inkább Stronhold-ra?) ez a fázis. Nem annyira hehéz szóval ha ertünk a stratégiai játékok nyelvén akkor letudjuk győzni a többi törzset.
4. Fázis: Civilizált fázis. Mindenhol azt hallom róla, hogy ez a legnehezebb, szerintem nem ez. Választhatunk: gazdasági, katonai, vagy vallási úton hajtjuk uralmunk alá a többi várost. Én a katonai irányba indultam, ez olyan szempontból veszéllyes, hogy az ellenfél vissza szerezheti legyőzött városát. Bár ahogy a játékot elnézem szerintem a többiben is.
5. Fázis: Űr fázis. Ez egy picit olyan mint a lény fázis. Kereskedhetünk, harcolhatunk, életet vihetünk lakatlan bolygókra, viszot vigyázni kell bizonyos bolygók barátból ellenséggé válhatnak.
Összeségében Will Wright játékcsodája kisebb-nagyobb hibái ellenére ragyogó és rendkívűl jól modellezi az evulóciót. És ami külön jó benne, hogy nem lehet végleg meghalni.
Garpe